Klucze do więzienia demonów

Kolejna część BAŚNIOBORU nosi tytuł: ,,Klucze do więzienia demonów”. Tę książkę otrzymałam na zakończeniu roku szkolnego 2017/2018, za sukcesy w dziedzinie artystycznej (w kategorii recytacja).


Książka była cudowna, ale nie podobało mi się w szczególny sposób jedno: to miała być ostatnia część cyklu ,,Baśniobór”! Nie mogłam w to uwierzyć. Byłam totalnie załamana, ponieważ te książki tak mnie wciągnęły (prawie dosłownie), że nie wyobrażałam sobie jak mogę zakończyć ,,podróżowanie” z moimi ulubionymi bohaterami! Na szczęście po krótkim czasie okazało się, że Brandon Mull pracuje nad nową książką, którą wkrótce wyda. Tytuł brzmi: ,,Smocza Straż”. Jest to kontynuacja bestsellerowego Baśnioboru. W pierwszej chwili ogarnęła mnie niezmierna radość, bo przecież doczekałam się następnej części. Ale co tu się rozpisywać, lepiej zacznijmy.
Więc…
W piątym tomie cyklu ,,Baśniobór” podróżujemy w poszukiwaniu artefaktów ukrytych w pięciu różnych, tajnych rezerwatach magicznych istot. Walkę o te bardzo ważne przedmioty toczą pomiędzy sobą dwie różne organizacje: SGW (Stowarzyszeniem Gwiazdy Wieczornej) i RŚ (Rycerzami Świtu). Sfinks okazał się zdrajcą, co dodatkowo pogarsza sytuację Sorensonów. Jakby tego było mało, SGW porwało rodziców Kendry i Setha! Aby tego dokonać, Sfinks musiał dopuścić się złamania zasad. Zaciera granicę magii i rzeczywistości.
Seth udaje się do Graulasa, ponieważ obiecał, że gdy zdobędzie piaski świętości (artefakt) spróbuje go uleczyć. Demon jest bardzo chory i stopniowo umiera. Jednocześnie jednak ma w sobie na tyle siły, aby manipulować młodym chłopcem. Wykorzystuje jego dobroduszność i zaufanie do uwolnienia się ze swej jaskini i zniszczenia traktatu zawartemu przed wielu laty przez pierwszego opiekuna Baśnioboru. Ucieka wraz z Translocatorem, Piaskami Świętości i Krynicą Nieśmiertelności. Zanosi je do wroga Sorensonów – Nagi Luny – która z kolei próbuje otworzyć Zzyx, czyli odwieczne więzienie demonów. Z tego powodu musi zabić czterech Wiecznych, w czym nie otrzymuje pomocy Sfinksa, ponieważ chce on otworzyć Zzyx i wypuścić największe zło na własnych zasadach, przeszkadza mu w tym Nagi Luna wraz z Graulasem.
W tym samym czasie Sorensonowie próbują przeprowadzić akcję ratunkową, mającą na celu uwolnienie rodziców Kendry wraz z jej młodszym bratem – Sethem. Niestety, coś idzie nie tak jak było zaplanowane i cała grupa zostaje pojmana i zamknięta w lochach w Żywym Mirażu.
W więzieniu Kendra poznaje Paprota, który okazuje się ich sprzymierzeńcem i …. Tego nie zdradzę. Jeżeli Was to interesuje – sprawdźcie to, czytając następną książkę Brandona Mulla zatytułowaną: ,,Klucze do Więzienia Demonów”.