Pisarz Owen Quine zaginął. Jego żona zleca sprawę prywatnemu detektywowi Cormoranowi Strike’owi. Kobieta sądzi, że mąż potrzebował kilku dni dla siebie, jak to zdarzało się już wcześniej. Strike ma go odnaleźć i sprowadzić do domu. W trakcie śledztwa okazuje się, że powód zniknięcia Quine’a może być znacznie poważniejszy niż podejrzewa żona. Pisarz właśnie ukończył rękopis będący jadowitym portretem niemal wszystkich jego znajomych. Gdyby książka została opublikowana, zrujnowałaby niejedno życie, więc wielu osobom mogło zależeć na uciszeniu autora. 
A kiedy ten zostaje odnaleziony – brutalnie zamordowany w dziwacznych okolicznościach – rozpoczyna się wyścig z czasem, by zrozumieć motyw bezwzględnego zabójcy, zabójcy, jakiego Strike do tej pory nie spotkał…

„Czasami zamordowani nieśli wiadomość od swoich zabójców niczym transparent wciśnięty do sztywnych martwych dłoni.”

Powieść, którą chce się czytać, poznać bohaterów , uczestniczyć w ciekawym, wymyślonym życiu. Utożsamiamy się z bohaterami śledzimy każdy krok, boimy się, cieszymy, denerwujemy na kolejną decyzję, którą podejmują, bo jest nie dokona wlaściwa.

Każdy element scen oddany jest w najdrobniejszych szczegółach.

Jedwabnik to powieść, która pozostawia czytelnika z rozwiązana zagadką kryminalna, ale z wieloma pytaniami na temat relacji Cormorana i Robin. A także na temat przeszłości detektywa.