TOP 5 wśród lektur szkolnych

,, Po co czytać książki?” – wiele osób zadaje mi to pytanie. Bo pomyślcie szczerze, ile z nas, ludzi, woli przeczytać całą książkę, a ile obejrzeć film?

 

lektury szkolne 2

I odpowiedzcie sobie w duchu na pytanie: Jak często czytaliście streszczenia zamiast całej lektury? A może oglądnęliście ekranizację tej powieści? Albo nie przeczytaliście tego i nie obejrzeliście wcale? Jeżeli tak, zastanówcie się dlaczego i czy gdybyście mogli cofnąć się w czasie naprawilibyście swój błąd.
Ale nie ma co prawić kazania. Postępujecie tak na własną odpowiedzialność z pełną świadomością. Wiedzcie jedynie, że wiele straciliście i nie mogliście rozwinąć swojej wyobraźni.

I miejsce
Antoni de Saint-Exupery - ,,Mały Książę”
Poruszająca, przepiękna książka. Opowiada o historii małego chłopca i róży, którą kocha z całego serca. Niestety, kwiat nie odwzajemnia tego uczucia, do momentu, w którym jest już za późno, ponieważ Mały Książę opuszcza swoją planetę. Pozostawia różę samą sobie.

II miejsce
Ferenc Molnar - ,,Chłopcy z Placu Broni”
Powieść o Nemeczku, chłopaku, który oddaje życie za wygraną w bitwie o Plac Broni. W decydującym momencie walki położył Feriego Acza – przewodniczącego Czerwonoskórych. Niedługo potem… umarł… z powodu przeziębienia…

III miejsce
Astrid Lindgren - ,,Bracia Lwie Serce”
Opowieść o dwójce braci – Sucharku i Jonatanie. Karol (Sucharek) jest ciężko chory. Pewnego dnia, budynek w którym mieszkał zajął się ogniem. Wszyscy mieszkańcy zdołali uciec, jednakże Sucharek został sam. Na pomoc przyszedł mu jego starszy brat – Jonatan. Wziął Karola na plecy i skoczył z nim z okna. Uratował młodego chłopca, niestety ginąc na miejscu. Kilka tygodni później Sucharek także opuszcza świat rzeczywisty. Przenosi się do Nangijali, gdzie spotyka swego brata.

lektury szkolne 3
IV miejsce
Juliusz Słowacki - ,,Balladyna”
Książka pokazuje nam jak zachowywali się, zachowują i zachowywać będą ludzie, kiedy mowa o władzy. Niektórzy z nich potrafią posunąć się nawet do morderstwa, jak w przypadku Balladyny. Gdy do domu sióstr (Balladyny i Aliny) oraz ich matki zastukał książę prosząc o rękę jednej z nich, wdowa (matka) powiedziała, żeby rano poszły do lasu pozbierać dzbanek malin. Ta z dziewczyn, która przyniesie pierwsza – zostanie żoną księcia. Alina, pracowita, młoda panna, napełniła swój dzbanek i napotkała Balladynę. Ona zaś nie miała tyle szczęścia i krążyła po lesie z kilkoma malinkami. Gdy zobaczyła Alinę kazała jej oddać dzbanek, do którego zbierała owoce. Alina nie zgodziła się, więc Balladyna… ją… zabiła…

V miejsce
Aleksander Fredro - ,,Zemsta”
Komedia opowiadająca nam o „wojnie”, którą toczyli między sobą Cześnik i Rejent. Spierali się oni o mur graniczny, tzn. Rejent chciał go naprawić, natomiast Cześnik miał na ten temat inne poglądy. Zaczęli oni się więc kłócić i robić sobie na złość. Pogodzili się dopiero za sprawą Wacława (syn Rejenta) i Klary (bratanica Cześnika). Młodzi pobrali się i od tego czasu na zamku zapanował spokój.

Lektury szkolne zwykle kojarzą nam się z czymś niepotrzebnym. Wiem o tym, ponieważ sama chodzę do klasy, która najczęściej komentuje każdą książkę jednym słowem, tak bardzo do niej nie pasującym - ,,beznadzieja”. Wtedy robi mi się ciężko na sercu. Próbuję nie wyobrażać sobie jak to będzie za paręnaście lat (a może i wcześniej), gdy naszą planetę wzdłuż i wszerz opanuje technologia, ale nie mogę przestać o tym myśleć. Wszystkie opowiadania, powieści, cała literatura pójdzie w zapomnienie.

Wiktoria


Drukuj